Soile Helistén-Mikkola valmennuspäälliköksi
12.09.2019 • Ajankohtaista

Lippo Juniorit on nimittänyt uudeksi tyttövalmennuksen mentoriksi ja valmennuspäälliköksi Soile Helistén-Mikkolan. Pesäpallossa vuoden nuorisovalmentajanakin palkittu Helistén-Mikkola on lippolaisen nais- ja tyttöpesiksen pitkän linjan kehittäjä, joka palaa nyt mukaan seuran toimintaan. Samalla Lippo Juniorit on mukana Valmentaa kuin nainen -hankkeessa.
Liikunnan ja terveystiedon opettajana Oulun Lyseossa toimiva Soile Helistén-Mikkola tunnetaan Suomen kärkivalmentajina ja huippupelaajien kehittäjänä, joka luotsasi Lipon tyttöpesiksen vahvaan menestysputkeen. Hän on myös toiminut Kempeleen Kirin naisten Superpesis-joukkueen valmennustehtävissä. Helistén-Mikkola on mukana Valmentaa kuin nainen -hankkeessa, jonka tavoitteena on tukea nykyisiä ja uusia naisvalmentajia urallaan sekä kehittää heitä mentoroinnin avulla. Lisäksi Soile on mukana Lippo Juniorien valmennustyössä ja toiminnan koordinoinnissa.
- Valmentaa kuin nainen -hanke on kansallinen palloilulajien kehittämishanke, jonka tavoitteita ovat muun muassa innostaa entisiä naispelaajia jatkamaan urheilu-uraa valmentajana ja sitä kautta lisätä naisvalmentajien määrää palloilulajeissa. Nykyisten naisvalmentajien ja valmentajiksi siirtyvien osaamista kehitetään ja heidän valmentajapolkua selkeytetään mentoroinnin avulla. Mentorointi antaa runsaasti eväitä auttaa valmentajaa oppimaan, oivaltamaan ja kehittymään valmennuksessaan, Helistén-Mikkola kertoo.
Lippo Juniorit käynnistää uuden vaihteen nais- ja tyttöpesiksen kehittämisessä, kun seura perustaa tyttöjen oman akatemiatoiminnan. Yksilöön keskittyvän toiminnan tarkoituksena on luoda pelaajahautomo ja -polku, jossa pelaaja kehittyy, saa vastuuta ja omaa valmiudet jatkaa tulevaisuudessa pesisuraansa halutessaan aina pääsarjatasolla. Kaiken keskiössä on toimiva ja kehittyvä valmennus sekä hyvin hoidettu seuratyö.
- Olen innoissani käynnistämässä Valmentaa kuin nainen -hanketta Lippo Junioreissa. Mentoroinnin avulla autan valmentajia kehittymään ja oivaltamaan juniorityön moninaisuuden. Olen tukemassa myös valmentajia pesäpallon lajivalmennuksen lisäksi taito- ja fysiikkavalmennuksessa. Tulossa todella mielenkiintoinen syksy, hienoa päästä jakamaan omia kokemuksiani juniorivuosilta. Toivotaan näiden hankkeiden innostavan uusia palloilulajien naisvalmentajia mukaan Oulun alueella, Helistén-Mikkola kommentoi.
Seura on nimittänyt junioripäällikön tehtävään Esa Pietiläisen vastaten urheilu- ja joukkuetoiminnasta. Toiminnanjohtajan tehtävissä jatkaa J-P Aarrekivi vastaten yhdistys- ja seuratoiminnan kokonaisuudesta.