D-tyttöjen sinisen joukkueen ensimmäisen alueleiripäivän kuulumisia
11.06.2019 • D-tytöt
10.6.2019 OsVa - Lippo sin tulos 8-11
Lippo D-tytöt sininen aloitti Kempeleen alueleirin ensimmäiset pelit voitokkaasti. Ensimmäisessä pelissä vastaan tuli OsVa. Ensimmäisen vuoroparin ulkopelimme oli tehokasta ja saimme palot aikaiseksi nopeasti. OsVa sai tehtyä vuoropariin vain yhden juoksun. Sisävuorossa saimme kärkemme Siirin ja Eevin kentälle ja Veeran hienolla rajalyönnillä saimme Siirin kotiin. Kun Veera onnistui vielä lyömään hienosti kunnarin ja kotiuttamaan vielä samalla lyönnillä Emmi-Sofian ja Iitankin. Juoksutiliämme kartuttivat vielä Veeran kotiuttanut Sini ja kun vielä Siiri ja Eevikin onnistuivat kotiuttamaan Sinin ja Neean oli ensimmäisen jakson jälkeen juoksut meille 1-7. Toisessa vuoroparissa saimme myös nopeasti kaksi ensimmäistä paloa aikaiseksi ja kolmannenkin kun lukkarimme Iita irroitti hienosti etenijän pesältä. Sisävuorossa saimme tehtyä kaksi juoksua lisää. Kolmas vuoropari olikin jo tasaisempaa peliä ja kun OsVa ei saanut tarvittavaa määrää juoksuja aikaiseksi viimeiseen sisävuoroonsa, päättyi peli juoksuin 8-11.
10.6.2019 Lippo sin - Kannus tulos 20-5
Toisessa pelissä saimme vastaan Kannuksen. Ensimmäisessä sisävuorossaan Kannus sai tehtyä yhden juoksun ja me saimme tarvittavat palot aikaiseksi kuuteen lyöjään mennessä. Sisävuorossamme Iita aloitti juoksujen tekemisen kotiuttaessaan Eevin. Tämän jälkeen Sini kotiutti hienosti Suvin, Emmi-Sofian ja Iitan ja pääsi itsekin kolmoselle. Harhaheittojen ja vapaiden avustuksella saimme vielä juoksuja aikaiseksi ja kun Veera vielä kiersi kunnarin, oli peli ensimmäisen vuoroparin jälkeen tilanteessa 20-1. Kannus pystyi tekemään toisessa sisävuorossaan yhden juoksun, me emme onnistuneet lisäämään juoksutiliämme. Viimeiseen sisävuoroon Kannus onnistui tekemään vielä kolme juoksua ja näin ollen koko ottelu meille juoksuin 20-5.
Leiripäivän päätteeksi punotaan uusia juonia seuraavaan pelipäivään. Tiistaina saamme vastaamme leirillä KeKi 2n ja TyTen.